Termíny

1.7.2018 - 31.8.2018 - Hlavní prázdniny

28.8.2018 - 15.9.2018 - Seznamovací kurzy pro první ročníky

Hledat
Pokročilé hledání
Petr Špecián: „Kolapsy komplexních společností: historie a teorie“

Související stránky

18.9.2014 18:00

Ve čtvrtek 18.9. v 18:00, v místnosti NB 459 (nové patro v Nové budově, nad NF) vystoupí Petr Špecián (KEKE, KFIL) se svým příspěvkem „Kolapsy komplexních společností: historie a teorie“.

Všichni jste srdečně zváni.

 

Kolapsy komplexních společností: historie a teorie

Vzrušující téma civilizačního kolapsu vstoupilo v českém kontextu do povědomí především v souvislosti s knihou Kolaps a regenerace editovanou Martinem Kovářem a Miroslavem Bártou. Ve svém příspěvku chci ukázat, že má-li mít studium historických kolapsů nějaké praktické implikace, je nutné znovu otevřít otázku teoretického uchopení dějin. Ta se týká v první řadě toho, zda lze předvídat budoucnost lidských společností a zda existují nějaké zákonitosti historického vývoje.

Problematičnost teorie společenských kolapsů v podobě, v jaké byla u nás dosud diskutována a prezentována, si ukážeme na třech úrovních. První je vysoce teoretická a týká se možnosti nalezení obecného mechanismu, který by stál za vývojem historických událostí. Druhá se vztahuje k otázce vymezení relevantní jednotky analýzy, tedy toho, jaká společenská struktura je pro studium kolapsů předmětem zájmu (civilizace, stát, kmen?). Na nejnižší úrovni jde potom o hledání konkrétních proměnných, které by mohly být dobrými prediktory kolapsu.

Pokusím se ukázat, jak enormní problémy stojí před teorií kolapsu, která by chtěla být užitečná, a budu diskutovat, jaká ponaučení mohou teoretikům kolapsu nabídnout různé vědecké disciplíny.“